A Turmalin Egészségmegőrző és Rendezvényszervező Egyesület egységes szerkezetbe foglalt Alapszabályából 2014.
A MAGYARORSZÁG ALAPTÖRVÉNYÉBEN BIZTOSÍTOTT ALAPVETŐ JOGOK, VALAMINT AZ EGYESÜLÉSI JOGRÓL SZÓLÓ 2011. ÉVI CLXXV. TÖRVÉNY ALAPJÁN EGYESÜLETÜNK KÖZGYŰLÉSE A KÖVETKEZŐ ALAPSZABÁLYT ALKOTTA ÉS FOGADTA EL
- Általános rendelkezések
I.1. Az Egyesület neve: Turmalin Egészségmegőrző és Rendezvényszervező Egyesület
I.2. Az Egyesület rövidített neve: TERE
I.3. Az Egyesület székhelye: 4031 Debrecen, Szoboszlói u. 20.
I.4. Az Egyesület működési területe: Debrecen, Hajdú-Bihar Megye
I.5. Az Egyesület döntéshozó szerve: A Közgyűlés
I.6. Az Egyesület státusza: Közhasznú Egyesület
I.7. Az Egyesület tisztségviselői: Az Elnök és két Elnökségi tag
I.8. Az Egyesület jogállása: az Egyesület önálló jogi személy, amely választott ügyvezető szervvel, önálló költségvetéssel rendelkezik, 2011. évi CLXXV. törvény, valamint a Közgyűlés által elfogadott Alapszabály rendelkezéseivel összhangban jön létre, illetve működik.
Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
- Az Egyesület célja és feladatai
- 1. Az Egyesület célja – és ezzel összefüggésben Alapszabálya, illetve működésének egésze nem áll ellentétben Magyarország Alaptörvényével, illetve a civil szervezetek alapítását, működését, gazdálkodását szabályozó törvényekkel és egyéb jogszabályi normákkal.
II.2. Az egyesület célja: A testi és lelki egészség, mint alapérték kibontakoztatásának mindenoldalú segítése, az egészséges életmód és a betegség megelőzés ösztönzése, feltételeinek feltárása és kialakítása, az ezzel kapcsolatos korszerű ismeretek, készségek elterjesztése és fejlesztése
- 3.Az Egyesület 2005. Augusztus 31. napjától közhasznú. Közhasznú szolgáltatásaiból bármely személy részesülhet. A közhasznú szolgáltatások igénybevételének módját jelen Alapszabály IV.3. pontja szabályozza.
II.4. Az Egyesület közhasznú tevékenységei az alábbiak:
- egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység, mely az alábbi közfeladathoz kapcsolódik:
A lakosság egészségi állapotának javítása, a jobb életminőség elősegítése, az egészségkárosító környezeti, társadalmi és egyéb hatások elleni fellépés.
Fenti közfeladatot az 1997. évi CLIV. tv. az egészségügyről144. § (1)-(2) írja elő.
Az Egyesület e tevékenységén belül az alábbi konkrét tevékenységeket végzi:
– Egészségügyi ellátás, egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások végzése és feltételeinek biztosítása.
– Egészségnapok és kiállítások szervezése, állapotfelmérések végzése, hagyományos és alternatív orvoslási és közérzetjavító szolgáltatások végzése az egyesület székhelyén valamint külső helyszínen szervezett rendezvényeken, kiállításokon.
- Orvosterápiás és közérzetjavító eszközök igénybevételi lehetőségének biztosítása a betegellátó szervekkel együttműködve.
- Betegségmegelőzési, gyógyító és rehabilitációs szolgáltatások végzése.
- Közérzetjavító egyéni és csoportos terápiák feltételeinek biztosítása.
- Egyéni tanácsadás.
- Egészségmegőrzéssel kapcsolatos előadások, klubestek, tanfolyamok, táborok szervezése.
- A szervezet aktívan részt vesz a lakosság egészségfejlesztésének tevékenységében annak érdekében, hogy szolgálja a betegségek korai felismerésének, megelőzésének megismertetését.
- Sport, mely az alábbi közfeladathoz kapcsolódik
Az állam elősegíti az egészséges életmód és a szabadidősport gyakorlása feltételeinek megteremtését, az esélyegyenlőség jegyében támogatja a gyermek- és ifjúsági sportot, a nők és a családok sportját, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok, valamint a fogyatékosok sportját.
Fenti közfeladatot a 2004. évi I. törvény 49 § c)-e) pontja írja elő.
Az Egyesület e tevékenységén belül az alábbi konkrét tevékenységeket végzi:
- Közösségi sportprogramokat szervez.
- Aktívan közreműködik a sport és a testmozgás egészségfejlesztő szerepének megismertetésében.
- Egészségmegőrző és karbantartó tornákat szervez különböző korosztályok: gyermekek és idősek, kismamák számára.
III. Az Egyesület tagsága
III.1. Az Egyesület tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki elfogadja az Egyesület Alapszabályát és belépési nyilatkozatban vállalja, hogy tevékenyen részt vesz az Egyesület munkájában, valamint fizeti a tagdíjat.
Továbbá, aki rendelkezik az egyesület céljai érdekében kitűzött feladatok elvégzéséhez szükséges szakmai képesítéssel és legalább egy éves igazolt szakmai gyakorlattal.
A szakmai gyakorlat igazolása az alábbiak szerint történhet:
– munkáltatói igazolással,
– szakmai referenciák bemutatásával,
– szakmai feladatok elvégzésének igazolásával.
A tag felvételéről – írásbeli felvételi kérelme alapján – az Egyesület Elnöksége dönt. A szakmai gyakorlat igazolására bemutatott dokumentumok elbírálása az Elnökség feladatkörébe tartozik. Az Elnökség a kérelem benyújtását követően 15 napon belül köteles döntést hozni, amennyiben a megfelelő igazolások rendelkezésre állnak. A tag belépésekor írásos nyilatkozatot tesz, melyben nyilatkozik, hogy ismeri és betartja az Egyesület Alapszabályát, vállalja az Alapszabályban a tagokra rótt kötelezettségeket.
A tagok belépési nyilatkozatait és adatait az egyesület székhelyén őrzött és vezetett tagnyilvántartó kartonokon regisztrálja az egyesület Elnöke.
Nem lehet az Egyesület tagja az, akit a bíróság jogerős és végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt és/vagy a közügyektől eltiltott.
III.2. A tagsági viszony megszűnése:
II.2.1. Az egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével, vagy kizárással, az Egyesület megszűnésével, illetve jogi személy tag esetén annak jogutód nélküli megszűnésével.
III.2.2. Az egyesület tagja elhatározása alapján indokolás nélkül kiléphet a szervezetből, miután az Elnökséget írásban értesítette.
III.2.3. Kizárható az a tag, aki súlyosan vét az Alapszabály rendelkezései ellen, aki több mint 6 hónapon keresztül nem fizet tagdíjat és az, akit a bíróság jogerős és végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre ítélt és/vagy a közügyektől eltiltott.
A tagnak jogszabályt, az egyesület alapszabályát vagy közgyűlési határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartása esetén az Elnökség – bármely egyesületi tag vagy egyesületi szerv kezdeményezésére – kizárhatja a tagot. A tag kizárását kimondó határozatot az Elnökség írásba foglalja és indokolással látja el; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal közölni kell, a meghozatalát követő 15 napon belül.
A kizárásra okot adó tényt bármely tag az Elnök elé terjesztheti, aki a tudomására jutástól számított 15 napon belül köteles azt az Elnökség elé terjeszteni. A kizárásról az Elnökség dönt a kizárásra okot adó tény tudomására jutásától számított 30 napon belül. Az Elnökség köteles megvizsgálni a kizárásra okot adó tény megalapozottságát és meghallgatni a kizárással érintett tagot.
A tagdíjfizetés elmaradása miatt kizárható tagot a Közgyűlés határozatában meghatározott határidő lejártával az Elnökség, írásban felszólítja a tagdíjfizetés elmaradásának rendezésére 30 napos határidővel, melyben felhívja a tag figyelmét a tagdíjhátralék meg nem fizetése miatti jogkövetkezményekre, azaz a kizárásra. Amennyiben a felszólítás eredménytelen lesz a 30 nap elteltével az Elnökség a tagot írásba foglalt határozattal kizárja a tagok sorából. A tagsági viszony megszűnése nem mentesíti a tagot a tagsága idején keletkezett és tagsága időtartamára vonatkozó kötelezettségek teljesítése alól.
A kizárt tag a kizárást kimondó, elsőfokú határozat ellen, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 3:35 és 3:36 §. értelmében a kézbesítéstől számított 30 napon belül annak hatályon kívül helyezését kérheti a bíróságtól. A határozat hatályon kívül helyezése iránti per megindításának a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincs. A bíróság indokolt esetben a felperes kérelmére a határozat végrehajtását felfüggesztheti. A felfüggesztést elrendelő végzés ellen nincs helye fellebbezésnek. A perben bírósági meghagyás nem bocsátható ki. A per a törvényszék hatáskörébe tartozik.
A kizárt tag a kizárástól számított két éven belül az egyesülettel tagsági viszonyt nem létesíthet.
A két év leteltével, amennyiben ismét szándékában áll tagsági jogviszonyt létesíteni, jelen Alapszabály III.1. pontjában meghatározott módon és feltételekkel létesíthet tagsági jogviszonyt.
Debrecen, 2014. 12. 05.
Elnök aláírása:
———————————————————————————————————————-
KÖZHASZNÚSÁGI JELENTÉS:2013.
TURMALIN Egyesület
Nyilvántartási szám: 3055
Bírósági végzés száma: Tpk. 60.135/2005/4
Címe: 4031 Debrecen, Vargakert u. 3.
Statisztikai számjele: 18990865-9133-529-09
Adószáma: 18990865-1-09