A holisztikus egészségfejlesztést alkalmazók filozófiája a következő:
- Mindenek előtt nem ártani! (primum no nocere)
- A természetnek gyógyító erői vannak (vis medicatrix naturae). Az emberi testben jelentékeny erők rejlenek önmaga meggyógyítására.
- A baj okát felismerni és kezelni (tolle causem). A betegség (valódi) okait kell feltárni. a tünetek megszüntetése helyett. A tüneteket úgy tekintik, mint a test gyógyulásra való törekvésének kifejezését, míg az okokat a fizikális a lelki érzelmi és szellemi (spirituális ) síkon kell keresni.
- A beteg egész személyét kezelni kell. Az egyént olyan egészként kell szemlélni, aki fizikális, mentális emocionális, spirituális, társadalmi és más tényezők bonyolult egysége.
- Az egészségfejlesztő terapeuta egyben tanár is. A terapeuták elsősorban tanítók, akik arra nevelik, bátorítják és motiválják az embereket, hogy személyes felelősséget vállaljanak egészségükért. Ezt az egészséges magatartás, életvitel és táplálkozási szokások kialakításával lehet elérni.
- A megelőzés a legjobb gyógymód: A természetes gyógymódokat alkalmazó terapeután a megelőző orvoslás képviselői. A betegségek megelőzését tanítással és oktatással érik el, és az embereket az olyan életmód kialakítására bátorítják, amely támogatja az egészséget és megelőzi a betegséget.
- Az egészség és a jóllét megalapozása. Elsődleges cél az optimális egészségi állapot létrehozása és fenntartása, a jóllét biztosítása. Az egészség úgy definiálható mint az optimális fizikai, lelki, érzelmi jóllét állapota, a „jóllét” pedig a pozitív érzelmi beállítottsággal jellemezhető.